Όλο και πιο συχνά ακούμε στα ΜΜΕ: Η Κίνα έστειλε μάσκες στην Ιταλία. Η Κίνα απέστειλε βοήθεια στην Ισπανία, την Γαλλία, την Ελλάδα, την Κύπρο. Φαίνεται πράγματι σαν η Κίνα να είναι πανταχού παρούσα. Και όσο πιο ηχηρή κάνει την παρουσία της στα κράτη μέλη, τόσο πιο ηχηρή φαίνεται και η απουσία μιας ενιαίας ευρωπαϊκής απάντησης. Ειδικά μετά την γερμανική άρνηση στο αίτημα των «9» για τα ευρωομόλογα, θέτοντας εκ νέου ερωτήματα για τον υπαρξιακό σκοπό της Ένωσης. Ωστόσο θα ήταν τουλάχιστον αφελές να πιστεύει κανείς ότι αυτό το κινέζικο ενδιαφέρον συνδέεται με καθαρά ανθρωπιστικούς λόγους.