Μπορεί κάποιος να μην πιστεύει ότι η αύξηση της μέσης θερμοκρασίας του πλανήτη -η οποία υπολογίζεται ότι έχει ανέλθει κατά +0,5 βαθμούς Κελσίου τα τελευταία 100 χρόνια- οφείλεται σε ανθρωπογενείς δράσεις, εάν όμως παρατηρήσει την απότομη αύξηση στη συγκέντρωση διοξειδίου του άνθρακα στην ατμόσφαιρα τα τελευταία 30 και χρόνια (βλ. διάγραμμα), δε μπορεί παρά να δεχτεί ότι κάτι δεν πάει καλά και ότι, αργά ή γρήγορα, η βιόσφαιρα θα αντιμετωπίσει κάποιο σοβαρό