Από τις αρχές του τρέχοντος έτους μέχρι και τα τέλη Ιουλίου, δηλ. τους πρώτους επτά μήνες του 2019, ο Γενικός Δείκτης του Χρηματιστηρίου Αθηνών (ΧΑ) σημειώνει μία συνεχή ανοδική πορεία. Μάλιστα, την περασμένη Τετάρτη (31/7), που έλαβε χώρα η τελευταία συνεδρίαση του Ιουλίου, ο Γενικός Δείκτης έκλεισε με κέρδη 1,14% στις 889,93 μονάδες με τον τζίρο να διαμορφώνεται στα €99,42 εκατ., όντας η πρώτη φορά μετά το διάστημα Αυγούστου 2012-Φεβρουαρίου 2013, που είχε καταγραφεί ένα τέτοιο ανοδικό σερί.
|