Στις αρχές του περασμένου Αυγούστου, και εν μέσω θέρους, το ΤΑΙΠΕΔ ανακοίνωσε ένα διαγωνισμό που έπρεπε κανονικά να είχε προκηρύξει εδώ και χρόνια, δηλαδή σχεδόν από τα τέλη του 2010, λίγους μήνες μετά την ίδρυση του. Εκείνη την περίοδο, και υπό το κλίμα ενός αδικαιολόγητου πανικού, η τότε πολιτική ηγεσία για λόγους οι οποίοι ουδέποτε επεξηγήθηκαν επαρκώς, και προφανώς έκρυβαν μια διαχειριστική ανεπάρκεια εκ μέρους της, παρέδιδε την κυριότητα του εξαντληθέντος κοιτάσματος φυσικού αερίου της Νότιας Καβάλας στο ΤΑΙΠΕΔ για να αποφασίσει αυτό το εάν και πότε και υπό ποιές συνθήκες θα μπορούσε να αξιοποιηθεί με την μετατροπή του σε μία μόνιμη υπόγεια αποθήκη φυσικού αερίου ικανή να καλύψει τις ανάγκες του εθνικού συστήματος αερίου.
|