Στα 20,2 εκατ. ευρώ υπολογίζεται από τη ΔΕΗ, η καθαρή επιβάρυνση από τις δημοπρασίες ηλεκτρικής ενέργειας «τύπου ΝΟΜΕ». Σύμφωνα με τα όσα παρουσιάζονται στα οικονομικά αποτελέσματα του ομίλου της ΔΕΗ για το α΄ εξάμηνο 2018, η αρνητική επίπτωση από τις δημοπρασίες «ΝΟΜΕ», με πώληση ρεύματος σε τιμές χαμηλότερες από την Οριακή Τιμή Συστήματος (ΟΤΣ), ανήλθε το πρώτο εξάμηνο του 2018 σε 45,7 εκατ. ευρώ αυξημένη σε σχέση με το αντίστοιχο του 2017 κατά 20,2 εκατ. ευρώ. Ωστόσο, όπως επισημαίνεται από τη ΔΕΗ, τα φθηνότερα «πακέτα» που αγοράστηκαν από τις ΝΟΜΕ, δεν κατευθύνθηκαν στην εσωτερική αγορά, προς όφελος των εγχώριων καταναλωτών