Ζούμε σε μια μεταβατική εποχή. Μακροχρόνιες αντιλήψεις και βαθιά ριζωμένες πεποιθήσεις διαλύονται καθημερινά με τρόπο συνολικό και ακραίο – και όλα αυτά σε εξαιρετικά σύντομο χρόνο. Η υγειονομική κρίση άμεσα εξελίχθηκε σε οικονομική κρίση με αποτέλεσμα κράτη να σχεδιάζουν τεράστια προγράμματα υποστήριξης των οικονομιών τους. Στο επιχειρηματικό πεδίο, υποθέσεις και παραδοχές στις οποίες είχαν βασιστεί η λειτουργία, οι επενδύσεις και το μέλλον εταιριών, ακυρώνονται αφού δεν υφίστανται πλέον η βάση τεκμηρίωσης τους. Ο ενεργειακός κλάδος, βιώνει και αυτός ιστορικές στιγμές με την τιμή του πετρελαίου να είναι για πρώτη φορά αρνητική.