Η έννοια της ηλεκτροκίνησης στην Ελλάδα, θεωρείτο μόλις πριν από λίγο καιρό ως κάτι το εντελώς εξωτικό, άρα, απλησίαστο για το πορτοφόλι μας, που παραμένει, εν πολλοίς, μισοάδειο ύστερα από δέκα χρόνια κρίσης τα οποία αφάνισαν εισοδήματα και εμπιστοσύνη. Θα μπορούσε κανείς να ισχυριστεί ότι η αντίληψη του "μέσου" Έλληνα για την ηλεκτροκίνηση, παραπέμπει σε ένα πανάκριβο ταξίδι στα νησιά των τροπικών και θα είχε απόλυτο δίκιο αν δεν καταπιανόταν με την υπόθεση η Αλεξάνδρα Σδούκου, Γενική Γραμματέας Ενέργειας και Ορυκτών Πρώτων Υλών του ΥΠΕΝ.