Με το LNG να αποκτά ολοένα και μεγαλύτερη ενδιαφέρον για την Ελληνική ενεργειακή αγορά, εν όψει αυξημένων εισαγωγών, αλλά και ως παράγων για την ενίσχυση της γεωστρατηγικής θέσης της χώρας οι εξελίξεις στις διεθνείς αγορές πρέπει να μας απασχολούν. Η δε υπογραφή την περασμένη Τρίτη (25/8) για την περαιτέρω ενίσχυση της Gastrade, της εταιρείας που αναπτύσσει το FSRU Αλεξανδρούπολης, με την είσοδο ως εταίρου της Βουλγαρικής Bulgartransgaz, σηματοδοτεί την ανάδειξη της Βόρειας Ελλάδας σε περιφερειακό ενεργειακό κόμβο (εδω)