Ως «Έντιμος συμβιβασμός», «Αξιόπιστη Συμφωνία» και ως «Αγκάθι που έπρεπε να ξεριζωθεί», χαιρετίστηκε, ή χαρακτηρίστηκε, στις αρχές Απριλίου, η υπογραφή της σύμβασης τριετούς διάρκειας μεταξύ της ΔΕΗ με της ΒΙΟΧΑΛΚΟ, για την προμήθεια της δεύτερης με ρεύμα. Στην Ελλάδα όπου συμβιβασμός και συναίνεση είναι έννοιες…βδελυρές, τα βήματα που οδήγησαν σε συμπορεία τα συμφέροντα δύο εκ των κορυφαίων επιχειρήσεων της χώρας, θα πρέπει να αποτελέσουν μνημείο για τις επερχόμενες γενεές! Ακούγεται, υπερβολικό κάτι τέτοιο, αλλά, αλλά αν προσμετρήσουμε τις παραμέτρους που καθορίζουν την ελληνική πραγματικότητα, ίσως και να μην μοιάζει τόσο ακραίο, καθώς η μεν ΔΕΗ επιθυμούσε την υπογραφή ετήσιας σύμβασης με τη βιομηχανία, η δε ΒΙΟΧΑΛΚΟ πίεζε για την τριετή διάρκειά της.
|