Τρι, 18 Αυγούστου 2020 - 11:23
Εταιρεία συλλογής και εμπορίας ανακυκλώσιμων υλικών λειτουργούσε στο «κτίριο Λεβεντάκη» που τυλίχτηκε στις φλόγες το Σάββατο, πνίγοντας την Αττική σε έναν τοξικό καπνό. Η αποθήκη είχε αδειοδοτηθεί πρόσφατα, διαδεχόμενη άλλη εταιρεία με το ίδιο αντικείμενο και ιδιοκτήτη, η οποία πτώχευσε πριν από λίγα χρόνια. Είναι η τρίτη φωτιά σε μονάδα που δραστηριοποιείται στον χώρο της ανακύκλωσης μέσα σε ένα έτος και ανεξάρτητα με τα αίτια που την προκάλεσαν (τα οποία προφανώς θα διερευνηθούν από την Πυροσβεστική), ως γεγονός υποδεικνύει το αδιέξοδο στο οποίο βρίσκεται η ανακύκλωση και στην Ελλάδα, λόγω της μεγάλης πτώσης των τιμών των ανακυκλώσιμων