Τρι, 7 Ιουλίου 2020 - 16:37
Υπό περιβαλλοντική παρακολούθηση θα τεθούν το επόμενο χρονικό διάστημα οι υγρότοποι και η θαλάσσια περιοχή της Επανομής και του Αγγελοχωρίου, στο πλαίσιο σχετικού προγράμματος της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας. Οι περιοχές αυτές θεωρούνται υψηλής οικολογικής και κοινωνικο-οικονομικής αξίας, ωστόσο τα τελευταία χρόνια έχουν δημιουργηθεί προβλήματα που προκύπτουν από τις καλλιέργειες, τη χρήση λιπασμάτων, τη βοσκή, το κυνήγι, τις αστικές υποδομές, την συγκέντρωση απορριμμάτων και λυμάτων, το δίκτυο συγκοινωνίας, τις δραστηριότητες αναψυχής- τουρισμού και τις αποστραγγίσεις.