Όπως επεσήμανε ο κ. Χατζηδάκης, συγχαίροντας τους εθελοντές, "μια τέτοια πρωτοβουλία είναι αυτή για τον καθαρισμό του βυθού της νότιας περιοχής της Άνδρου από τη χωματερή που είχε καταρρεύσει στο σημείο αυτό πριν από μερικά χρόνια".
Και τόνισε: "Στηρίζουμε τους εθελοντές έμπρακτα, με χρηματοδότηση από το Πράσινο Ταμείο. Το πρώτο μεγάλο βήμα για αυτήν την υπόθεση έγινε. Προχωρούμε για τα επόμενα βήματα".
Υπενθυμίζεται ότι πριν από τρεισήμισι μήνες ο υπουργός Περιβάλλοντος και Ενέργειας συναντήθηκε με την ομάδα των ιδιωτών και τους ανακοίνωσε τη χρηματοδότηση του εγχειρήματος μέσα από το Πράσινο Ταμείο καθώς και τη συνεχή υποστήριξη του Υπουργείου συνολικά.