στην Utopia Planitia, μια αχανή κοιλάδα στο βόρειο ημισφαίριο του Άρη. Είναι εφοδιασμένο με τέσσερα φωτοβολταϊκά πάνελ για να εξασφαλίζεται η τροφοδοσία του με ηλεκτρισμό.
Η αρχική πρόβλεψη για την λειτουργία του είναι τρεις μήνες αλλά όπως συνηθίζεται σε αυτές τις περιπτώσεις αν το ρομπότ δείχνει ότι λειτουργεί σωστά και έχει… αντοχές η αποστολή του αναμένεται να παραταθεί. Διαθέτει επίσης κάμερες, ραντάρ και λέιζερ, που θα επιτρέψουν να μελετηθεί το περιβάλλον του και να αναλυθεί η σύνθεση πετρωμάτων του Άρη.
Το ρομπότ έστειλε έγχρωμες αλλά και ασπρόμαυρες φωτογραφίες που έχουν καταγράψει οι κάμερες που διαθέτει. Σε αυτές απεικονίζεται το σημείο στο όποιο βρίσκεται το ρομπότ, ο ορίζοντας που βλέπει και παράλληλα διακρίνονται κάποια μέρη του.