– ο ΙΕΑ αναφέρεται σε τέσσερα δισεκατομμύρια τόνους έως το 2035. Η δραστηριότητα που διανοίγεται είναι σημαντική, υπό προϋποθέσεις. Η τεχνολογία CCUS της οποίας οι δυνατότητες και οι προοπτικές παρουσιάστηκαν νωρίτερα τον Οκτώβριο σε ειδική μελέτη του ΙΕΝΕ, αποτελεί μια πολλά υποσχόμενη θεωρία. Η απόσταση που πρέπει να διανυθεί ως ότου μπορέσει να έχει μετρήσιμα αποτελέσματα είναι μακρυνή. Ιδίως στην Ελλάδα, όλο τούτο παραπέμπει περισσότερο σε «ευγενείς» επιδιώξεις παρά σε οτιδήποτε με απτές διαστάσεις. Κυρίως, επειδή η συλλογή και δέσμευση CO2 αποτελεί αμιγώς εμπορική δραστηριότητα που υπάγεται στους κανόνες της αγοράς. Οι συναλλαγές σε commodity – διότι περί αυτού πρόκειται- συνοδεύονται από κίνδυνο και απαιτήσεις και στη συγκεκριμένη περίπτωση η επίκληση της προστασίας του περιβάλλοντος δεν αρκεί για να δικαιολογήσει την ενασχόληση στην αναδυόμενη αγορά CCUS, αφού ορισμένοι θα κερδίζουν χρήματα και κάποιοι άλλοι θα καλούνται να πληρώσουν το κόστος....
*Mπορείτε να διαβάσετε όλο το κείμενο στη στήλη "Σχόλιο" του energia.gr εδώ