Η αγάπη του για την ψαλτική τέχνη ήταν μια ακόμα πτυχή της προσωπικότητάς του και της εκκλησιαστικής του παιδείας. Η ηχογράφηση που ακολουθεί αποτελεί ένα αδιάψευστο τεκμήριο της βιωματικής σχέσης του Κόντογλου με τις λειτουργικές τέχνες και τη ζωή της Εκκλησίας.
Ο Φώτης Κόντογλου μιλάει για τα Άγια Θεοφάνεια και ψέλνει ύμνους της εορτής. H ηχογράφηση έγινε στις 2 Ιανουαρίου του 1961.
(από pemptousia.gr)