«Χρειαζόμαστε ένα πανευρωπαϊκό δίκτυο ηλεκτρικών διασυνδέσεων υπερυψηλής τάσης τεχνολογίας HVDC (συνεχούς ρεύματος) για να ενσωματώσουμε μεγάλες ποσότητες ΑΠΕ στα ενεργειακά μας συστήματα και να αξιοποιήσουμε το πολύ πλούσιο αιολικό δυναμικό των θαλάσσιων λεκανών της Ευρώπης. Και η συζήτηση αυτή πρέπει να γίνει τώρα εάν θέλουμε πράγματι να πετύχουμε τους κλιματικούς στόχους που έχουμε θέσει για το 2050 και να φτάσουμε στο net zero», τόνισε χαρακτηριστικά. Βασικοί ομιλητές ήταν η επίτροπος Ενέργειας Κάντρι Σίμπσον και η Τίνε βαν ντερ Στράτεν, υπουργός Ενέργειας του Βελγίου, της χώρας που έχει την προεδρία της Ε.Ε. για το τρέχον εξάμηνο.
«Ηρθε η ώρα, οι κάθετοι και οριζόντιοι διάδρομοι μεταφοράς ηλεκτρικής ενέργειας στον ευρωπαϊκό γεωγραφικό χώρο να καταλάβουν κεντρική θέση στον δημόσιο διάλογο, καθώς αποτελούν προϋπόθεση για να πρασινίσει το ενεργειακό μείγμα, να ενισχυθεί η ενεργειακή ανεξαρτησία και να βελτιωθεί η αξιοπιστία του ηλεκτρικού εφοδιασμού της Ευρώπης», δήλωσε ο κ. Μανουσάκης.
«Για να εκμεταλλευθούμε το πολύ μεγάλο αιολικό δυναμικό της Ελλάδας, της νότιας Γαλλίας, της Βόρειας Θάλασσας, χρειαζόμαστε αυτές τις υποδομές. αι πρέπει οι διαχειριστές των συστημάτων μεταφοράς να επισημάνουμε στις κυβερνήσεις την αναγκαιότητα της συνεργασίας σε ευρωπαϊκό επίπεδο για να υλοποιηθούν αυτές οι υποδομές. Είναι η ώρα να σχεδιάσουμε συνολικά τα έργα των ηλεκτρικών διαδρόμων και των απαραίτητων διασυνδέσεων μεταξύ offshores αιολικών εξετάζοντας τη βιωσιμότητά τους και τον συσχετισμό κόστους – οφέλους από ευρωπαϊκή σκοπιά ως έργων κοινού ευρωπαϊκού ενδιαφέροντος και όχι ως διμερή έργα μεταξύ δύο κρατών. Πρέπει να δημιουργήσουμε λύσεις που θα υποστηρίξουν αυτή την πολιτική και να αντιμετωπίσουμε την Ευρώπη όπως ο καθένας τη χώρα του», υπογράμμισε.
(από την εφημερίδα «ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ»)