Παρ, 28 Απριλίου 2017 - 07:52
Ο πάλαι ποτέ «κίτρινος κοιμώμενος γίγαντας», η Κίνα, έχει για τα καλά ξυπνήσει διεκδικεί δυναμικά τη θέση που θεωρεί ότι της ανήκει στο σύγχρονο παγκοσμιοποιημένο κόσμο μας. Και, πραγματικά ήδη το πολυπληθέστερο έθνος στον κόσμο, με ένα οικονομικο-κοινωνικό καθεστώς που αποτελεί ιδιότυπο μείγμα κομμουνιστικού αυταρχισμού, πολιτικά, και άναρχου φιλελευθερισμού, οικονομικά, φαίνεται να καλπάζει προς την επιτυχία και την συλλογική ευμάρεια.
Η Κίνα προελαύνει per mare per terram: κατά ξηράν η αποβιομηχάνιση μεγάλων κέντρων της Δύσης δείχνει, αντίστοιχα, πόσο επιτυχημένα υποκαταστάθηκαν τα προϊόντα τους από τα κινεζικά. Όχι τυχαία, ο πρόεδρος Τραμπ είχε, προεκλογικά τουλάχιστον, αναδείξει σε «νούμερο ένα» απειλή για την οικονομία των ΗΠΑ την Κίνα.
Κατά θάλασσαν, ενδεικτική της σινικής επιτυχίας είναι η επενδυτική «απόβαση» της COSCO στο λιμάνι του Πειραιά.
Η κινεζική «επέλαση», ωστόσο, επεκτείνεται κατά αέρα, αλλά δεν αφορά μόνο τη συντεταγμένη κρατική ή επιχειρηματική δραστηριότητα (που, στην κινεζική περίπτωση, πάλι κεντρικά σχεδιασμένη είναι, αλλά με ιδιωτικοοικονομικά κριτήρια). Φανερώνει, περισσότερο, ίσως, από κάθε άλλο τομέα, την επίδραση της οικονομικής ανάπτυξης στη ζωή των Κινέζων πολιτών