Πεμ, 9 Ιουνίου 2016 - 16:48
Την ιστορική δεκαετία του ’60, το σύνθημα «νόμος και τάξη» στις ΗΠΑ εξέφραζε τους συντηρητικούς έως και αντιδραστικούς Αμερικανούς πολιτικούς και ψηφοφόρους. Πενήντα και περισσότερα χρόνια αργότερα, στην Ελλάδα, το ίδιο σύνθημα αποτελεί το φωναχτό ή σιωπηρό αίτημα των ανθρώπων που διαπιστώνουν καθημερινά την απουσία και κατάρρευση ενός κράτους που είτε αδυνατεί είτε δεν θέλει να εγγυηθεί στοιχειωδώς ένα αξιοπρεπές και ασφαλές περιβάλλον για να ζουν οι πολίτες του. Και αυτό δεν είναι αποτέλεσμα της κρίσης, είναι αποτέλεσμα αδιαφορίας, ανικανότητας και, κυρίως, γενικευμένης παρακμής. Περί αυτού πρόκειται και όποιος δεν το αντιλαμβάνεται, εθελοτυφλεί.
Η χώρα βρίσκεται σε διαδικασία παρακμής αρκετά χρόνια. Τώρα όμως βρίσκεται στη φάση επιταχυνόμενης κατάρρευσης, καθώς το κράτος έχει παύσει να λειτουργεί, ιδιαίτερα σε τομείς όπου πρέπει να έχει καθημερινή παρουσία. Κορυφαίο παράδειγμα, η απόφαση να αλλάξουν δρομολόγιο τα λεωφορεία και τα τρόλεϊ που περνούν από το Πολυτεχνείο, γιατί κάθε τόσο ομάδες τραμπούκων και βανδάλων εφορμούν από τα πέριξ και τα καίνε