Αντικείμενο συζήτησης στη σημερινή, τρίτη συνεδρία του Workshop της οποίας προήδρευσε η κα. Τερέζα Φωκιανού, Πρόεδρος της Επιτροπής Υδρογονανθράκων του ΙΕΝΕ, είναι η έρευνα και η εκμετάλλευση υδρογονανθράκων στην περιοχή της Αδριατικής και του Ιονίου, με επικέντρωση στα υποθαλάσσια τμήματα ανάμεσα σε Κροατία και Ιταλία, καθώς και σε εκείνα μεταξύ Αλβανίας και Ελλάδας.
Μίλησαν ο κ. Ilia Gjermani, Head, Regulatory & Management, Petroleum Sector, του Υπουργείου Οικονομίας Εμπορίου και Ενέργειας της Αλβανίας, η Dr. Vlatka Vanicek, Director of Sector for Environmental Protection, της Croatian Hydrocarbon Agency, ο Δρ Σπυρίδων Μπέλλας, Αντιπρόεδρος της ΕΔΕΥ, ο κ. Γιάννης Γρηγορίου, Διευθύνων Σύμβουλος Έρευνας και Παραγωγής Υδρογονανθράκων των ΕΛΠΕ Α.Ε. και ο Δρ Κωνσνταντίνος Νικολάου, Technical Advisor, της Energean Oil & Gas και μέλος του ΔΣ του IENE.
Το εντατικό Workshop συνεχίζεται με την τέταρτη συνεδρία, της οποίας προεδρεύει ο Δρ Ηλίας Κονοφάγος, Εκτελεστικός Αντιπρόεδρος της Flow Energy. Μίλησαν, η Δρ Κατερίνα Κωστάκη, γεωλόγος της ΕΔΕΥ, ο καθηγητής Αβραάμ Ζελελίδης του Πανεπιστημίου των Πατρών, ο κ. Ivan Inchenko, Energy Consultant, από το Ηνωμένο Βασίλειο, η Dr Gina Cohen, Consultant to the Natural Gas Industry, από το Ισραήλ και ο κ. Ντένης Ανεστούδης, Exploration Manager, της Energean Oil & Gas.