Κατόπιν, ο κ. Γραφάκος, παρόντος του περιφερειάρχη Δυτικής Ελλάδας, μετείχε σε επόμενη, ευρεία σύσκεψη με τους δημάρχους Αγρινίου, Μεσολογγίου και Ναυπάκτου, με στόχο την εύρεση της ορθολογικότερης λύσης για τους πολίτες.
Στη συνέχεια, ακολούθησε αυτοψία και συνάντηση με τον δήμαρχο Λευκάδας, Χαράλαμπο Καλό, στο νησί, με θέμα την αντιμετώπιση του οξύτατου προβλήματος που υπάρχει από τη σημερινή διαχείριση απορριμμάτων. Ο κ. Γραφάκος δήλωσε ότι: "Βρισκόμαστε στο τελικό στάδιο της οριστικής λύσης. Μετά τη λύση που δώσαμε στην Κέρκυρα, σειρά έχουν η Λευκάδα και το Αίγιο, λαμβάνοντας υπόψη πρώτιστα το όφελος των πολιτών."
Τέλος, ο Γ.Γ. είχε σήμερα, στις 7/11, συνάντηση με τον δήμαρχο της Κάσου, κ. Μιχάλη Ερωτόκριτο, καθώς το νησί έχει μια από τις 53 παράνομες χωματερές(22 σε νησιά και 21 στην Πελοπόννησο), για τις οποίες η χώρα μας επιβαρύνεται με επαχθή πρόστιμα από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Από την πλευρά του ΥΠΕΝ υποδείχθηκε ο οδικός χάρτης, το χρονοδιάγραμμα και δόθηκε η βοήθεια που θα οδηγήσει σε μηδενισμό του προβλήματος και του προστίμου στην περιοχή.