πολλά χρόνια τώρα για τις ΑΠΕ και την ανάγκη μετάβασης σε καθαρά καύσιμα, οφείλουμε να επισημάνουμε τις σοβαρές αντιφάσεις που κρύβει η όλη υπόθεση και δυστυχώς, παρά τις καλές προθέσεις, συμβάλλουν στην δημιουργία και προβολή μιας επίπλαστης εικόνας,
Αλλά ας γίνουμε λίγο ποιο συγκεκριμένοι. Πρώτα απ’ όλα πολύ πριν η κυβέρνηση ασχοληθεί με την Αστυπάλαια και την «πράσινη» προοπτική της, υπήρξαν πολλά άλλα νησιά στο Αιγαίο που έχουν εφαρμόσει πρακτικές καθαρής ενέργειας έχοντας εγκαταστήσει εδώ και χρόνια αιολικά πάρκα, ηλιακά φωτοβολταϊκά και θερμικά συστήματα και μονάδες ενεργειακής αποθήκευσης.
(η συνέχεια στη Στήλη "Σχόλιο")