των εισαγωγών ενέργειας δεν έχει μεταβληθεί λόγω των συνθηκών των τελευταίων ημερών.
Στο ίδιο μήκος κύματος κινούνται και οι ιδιώτες παραγωγοί που προβλέπουν πως όλα θα εξελιχθούν ομαλά στο τέλος, αν και όπως επισήμαναν στο portal, «με αυτή τη ζέστη όλες οι μονάδες φθάνουν στα όριά τους και χάνονται μεγαβάτ.»
Σε κάθε περίπτωση και καθώς ο Διαχειριστής προσβλέπει στην αύξηση της έντασης των ανέμων από την Πέμπτη για να αρχίσουν να μπαίνουν στην εξίσωση και οι αιολικές εγκαταστάσεις, οι αρμόδιοι φέρονται να έχουν συστήσει στις ενεργοβόρες βιομηχανίες να περιορίσουν ή ακόμη και να μηδενίσουν τη ζήτηση τις κρίσιμες ώρες μετά τις 18:00 το απόγευμα, για κάθε ενδεχόμενο.
Σύμφωνα με τον ΑΔΜΗΕ το μέγιστο φορτίο του συστήματος θα αγγίξει απόψε τα 9.550 MW στο διάστημα μεταξύ 19:00-21:0, με το συνολικό φορτίο να κινείται πέριξ των 10.900 MW.
Όσον αφορά στη συμμετοχή ανά κλάδο στη χθεσινή ηλεκτροπαραγωγή το 48% καλύφθηκε από τις μονάδες φυσικού αερίου, για να ακολουθήσουν οι εισαγωγές με 19%, οι λιγνίτες, σταθερά με 16 %, τα υδροηλεκτρικά με 12 % και οι ΑΠΕ τελευταίες με μόλις 5%. Ειδικότερα ήταν καθοριστική η συμμετοχή του συνόλου των λιγνιτικών μονάδων στο μεγαλύτερο διάστημα της Δευτέρας, με την «Μεγαλόπολη 3», να επανακάμπτει στο σύστημα ύστερα από πολύμηνη αναγκαστική αργία, γεγονός που αναδεικνύει για δεύτερη φορά μετά τα όσα συνέβησαν τον περασμένο Φεβρουάριο, το πόσο βάσιμο είναι το αίτημα που υπέβαλε η κυβέρνηση προς την Ευρωπαϊκή Επιτροπή να εγκρίνει τη συνέχιση του μηχανισμού στρατηγικής εφεδρείας, που εγγυάται τη διασφάλιση της επάρκειας του συστήματος σε περιπτώσεις όπως ο καύσωνας που πλήττει αυτές τις ημέρες τη χώρα.
Όσον αφορά στις ΑΠΕ, η ισχνή χθεσινή συμβολή τους στο ενεργειακό μείγμα, των μόλις 527MW, είναι ενδεικτική της στοχαστικότητάς τους και της απόλυτης ανάγκης να συνδυαστούν με αποτελεσματικά και ασφαλή συστήματα αποθήκευσης.