επιστημονικά καλά καταρτισμένη και ιδιαίτερα ικανή σε διοικητικό επίπεδο.
Όμως το θέμα μας δεν είναι κα Μυριβήλη αλλά η έπαρση του νεόκοπου Δημάρχου Αθηναίων ο οποίος ελαφρά τη καρδία πιστεύει ότι μπορεί έτσι απλά με τον διορισμό ενός ικανού επιστήμονα να λύσει ένα τόσο ακανθώδες θέμα που είναι η υπερθέρμανση της Αθήνας και του Λεκανοπεδίου γενικότερα. Ένα πρόβλημα που είναι το αποτέλεσμα σειράς λαθεμένων αποφάσεων και των οικοπεδοφαγικών αντιλήψεων ολόκληρων γενεών, ενδεικτικό του χαμηλού μορφωτικού επιπέδου των κατοίκων και ιδιαίτερα της αστικής τάξης των γαιοκτημόνων αλλά και του πολιτικού προσωπικού των μεταπολεμικών δεκαετιών που άφησε την δόμηση στο Λεκανοπέδιο να γιγαντωθεί αλλά και δεν αποθάρρυνε (για να μην πούμε ότι ενθάρρυνε ενεργά) την ανεξέλεγκτη αστυφιλία.
* Ολόκληρο το άρθρο στη στηλη Σχόλιο εδώ