Από το ποσοστό αυτό των εδαφών, χρησιμοποιείται το 0,5%. Η Γερμανία έχει ως στόχο την αύξηση του ποσοστού αυτού στο 2% μέχρι το 2030.
Η Κέρστιν Αντρέ, διευθύντρια της BDEW, δήλωσε ότι ο στόχος αυτός για το 2030 θα πρέπει να αυξηθεί κατά μία ή δύο ποσοστιαίες μονάδες.
Νωρίτερα αυτό το μήνα, το γερμανικό υπουργείο Οικονομίας και Κλίματος παρουσίασε ένα πακέτο μέτρων για την επιτάχυνση της επέκτασης της παραγωγής ενέργειας από τον άνεμο στην ξηρά, που περιλαμβάνει και τον καθορισμό ενός ελάχιστου ποσοστού εδαφών, που πρέπει να διαθέσει το κάθε ομοσπονδιακό κρατίδιο για την κατασκευή αιολικών πάρκων. ΑΠΕ ΜΠΕ