εκφράζοντας την ικανοποίησή του και ευχαριστίες προς τον υφυπουργό Περιβάλλοντος και Ενέργειας Γιώργο Αμυρά και τον γγ Δασών Κωνσταντίνο Αραβώση, για την θετική ανταπόκριση στο δίκαιο αίτημά του, όπως τονίζει ο δήμαρχος.
Σημειώνεται ότι ο Γρ. Κωνσταντέλλος δύο μέρες μετά την πυρκαγιά απέστειλε έγγραφο (αρ. πρ. 22368 - 6/6/2022) σε όλους τους αρμόδιους υπουργούς ζητώντας να κηρυχθούν άμεσα αναδασωτέες οι καμένες εκτάσεις ενώ ακολούθησαν έξι εβδομάδες επιμονής και πίεσης προς το υπουργείο.