Στην ομιλία του, παρουσία της προέδρου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, Ούρσουλα φον ντερ Λάιεν, και ενόψει της αυριανής Συνόδου Κορυφής, ο κ. Μεϊμαράκης, αφού χαιρέτισε την έκθεση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, υπογράμμισε ότι «αν και από το περασμένο καλοκαίρι η ελληνική κυβέρνηση είχε επισημάνει το πρόβλημα καταθέτοντας πρόταση, φτάσαμε στον χειμώνα χωρίς να έχουμε λάβει κανένα μέτρο».
Σημείωσε, δε, ότι «οι δράσεις για την αντιμετώπιση της ενεργειακής κρίσης έπρεπε να είχαν ληφθεί χθες και ότι η αυριανή Σύνοδος Κορυφής δεν έχει πλέον άλλα περιθώρια για καθυστέρηση».