Αντλώντας από τις διαστάσεις και το σχήμα του Trilithon του Στόουνχεντζ, το «Plastic Monument» αποτελείται από δύο όρθιες κολόνες ύψους 6,7 μέτρων με οριζόντια δοκό στο πάνω μέρος. Το γραφείο έχει τυλίξει τους όγκους με ένα διπλό συρματόπλεγμα, λαξεύοντας τις επιφάνειες για να μιμηθεί την υφή των κολονών από πέτρα του πριν 5.000 χρόνια μνημείου στην Αγγλία (https://www.instagram.com/p/CkIRu5EMbl5/).
«Η εγκατάσταση δεν σχεδιάστηκε για να είναι όμορφη αλλά για να μας κάνει να σκεφτούμε τις μακροπρόθεσμες συνέπειες των ενεργειών μας. Ελπίζουμε ότι αυτό θα εμπνεύσει πρόσωπα με επιρροή ή τακτικούς χρήστες πλαστικού να λάβουν υπόψη τη μεγαλύτερη επίπτωση των αποφάσεων που παίρνουν σήμερα» σημείωσε ο Bogdan Rusu, ιδρυτικό μέλος του VATRAA.
Με χορηγία από τον Gruppo Unipol, η εγκατάσταση θα παραμείνει στο Μιλάνο την επόμενη χρονιά και οι αρχιτέκτονες ελπίζουν ότι θα επανεγκατασταθεί και σε άλλες εμβληματικές τοποθεσίες του κόσμου για να διαδοθεί το δυνατό μήνυμά του (https://www.instagram.com/p/Cj7QcpEsH-F/).