μικρότερου των 500 μέτρων. Στόχος της εταιρείας είναι η μονάδα της Λάρισας να λειτουργήσει στα μέσα του 2025. Εάν τελικά κατασκευαστεί, βάσει του χρονοδιαγράμματος που έχει τεθεί, θα προστεθεί στις αντίστοιχες σημαντικές επενδύσεις για μονάδες ηλεκτροπαραγωγής με φυσικό αέριο που ολοκληρώνονται ή κατασκευάζονται, όπως της «Μυτιληναίος» στη Βοιωτία, των ΤΕΡΝΑ – Motor Oil στην Κομοτηνή και των ΔΕΠΑ, ΔΕΗ, Κοπελούζου στην Αλεξανδρούπολη.
Για τη μονάδα της Λάρισας, ο σχεδιασμός περιλαμβάνει εγκατάσταση του αεροστροβίλου το φετινό καλοκαίρι, και της γεννήτριας τον Αύγουστο. Η δοκιμαστική λειτουργία στα μέσα του 2024. Το ΥΠΕΝ ενέκρινε πάντως τους περιβαλλοντικούς όρους για το έργο της ηλεκτρικής διασύνδεσης του νέου Θερμοηλεκτρικού σταθμού (ΘΗΣ) Λάρισας, τεχνολογίας συνδυασμένου κύκλου, με καύσιμο Φυσικό Αέριο, ισχύος 900 MW με το Εθνικό Σύστημα Μεταφοράς Ηλεκτρικής Ενέργειας (ΕΣΜΗΕ). Η διασύνδεση της μονάδας ηλεκτροπαραγωγής στη Λάρισα θα γίνει με μία διπλή Γραμμή Μεταφοράς (Γ.Μ.) ηλεκτρικής ενέργειας, 400 kV, διπλού κυκλώματος εκάστη και συνολικού μήκους 56,5 χλμ, με την υφιστάμενη γραμμή μεταφοράς υψηλής τάσης Αγίου Δημητρίου Κοζάνης - Κέντρο Υπερυψηλής Τάσης (ΚΥΤ) Λάρισας.
Κάθε νέα γραμμή μεταφοράς θα περιλαμβάνει πύργους διπλού κυκλώματος, με δύο αγωγούς ανά φάση. Η διασύνδεση των γραμμών, θα πραγματοποιηθεί μέσω της κατασκευής και λειτουργίας του ΚΥΤ Λάρισας ΙΙ, εντός της ΒΙ.ΠΕ. Οι προτεινόμενες δύο εναέριες γραμμές θα αποτελούνται από 165 πυλώνες, καθώς και τρεις πυλώνες για τις ανάγκες σύνδεσης με την υφιστάμενη γραμμή μεταφοράς 400 kV ΚΥΤ Αγίου Δημητρίου - ΚΥΤ Λάρισας.
Το υπό μελέτη έργο θα συμβάλλει στη διοχέτευση της παραγόμενης ηλεκτρικής ενέργειας από τον Θερμοηλεκτρικό Σταθμό (ΘΗΣ) Λάρισας, συνδυασμένου κύκλου, καυσίμου φυσικού
αερίου και ισχύος 900 MW, στο Εθνικό Σύστημα Μεταφοράς Ηλεκτρικής Ενέργειας (ΕΣΜΗΕ). Η Μονάδα Παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας προβλέπεται να έχει ετήσια μέση καθαρή
ηλεκτρική ισχύ άνω των 800 MW και θα παράγει περίπου 3.900.000 MWh/έτος ηλεκτρικής ενέργειας