που υπέστη από τα Μνημόνια διαθέτει αξιοπιστία και ικανότατα στελέχη. Εννοούμε η Ελλάδα να είναι παρούσα όχι μόνο στην Ρουμανία μέσω του πρόσφατου deal της ΔΕΗ με την εξαγορά της ENEL Romania (εδώ), αλλά και σε όλη την υπόλοιπη περιοχή μέσα από εταιρείες που δραστηριοποιούνται στον ευρύτερο ενεργειακό τομέα. Με την Ελλάδα τα τελευταία 20 και κάτι χρόνια να έχει αναπτύξει ένα ευρύτατο ενεργειακό τομέα, κανονικά θα έπρεπε εταιρείες που δραστηριοποιούνται στον ηλεκτρισμό (λχ Μυτιληναίος, ΤΕΡΝΑ, Elpedison, Motoroil) στις ΑΠΕ, στα πετρέλαια, στο Φυσικό Αέριο κλπ. να έχουν αναπτύξει ισχυρή παρουσία στην ευρύτερη περιοχή της ΝΑ Ευρώπης.
* Ολόκληρο το κείμενο στη στήλη Σχόλιο εδώ