Τα μαθήματα αυτά, που θα έχουν τη μορφή σεμιναρίου, θα πραγματοποιηθούν με τη συνεργασία και την επίβλεψη του Δρος Κωνσταντίνου Φίλη, Διευθυντή Ερευνητικών Προγραμμάτων του ΙGA.
Ο σκοπός του σεμιναρίου είναι να δοθεί στους εκπαιδευόμενους μία αυστηρά επιστημονική μεθοδολογία και αναλυτική προσέγγιση, κατανόηση και εμβάθυνση στην σχέση ενέργειας και γεωπολιτικής ώστε να είναι σε θέση μετά την ολοκλήρωση του κύκλου μαθημάτων να διαχειρίζονται με αποτελεσματικότητα θέματα που αφορούν στην ανάλυση των δεδομένων, και την εκτίμηση ή πρόβλεψη των μελλοντικών εξελίξεων.
Το σεμινάριο απευθύνεται σε στελέχη επιχειρήσεων, επαγγελματίες, στρατιωτικούς καριέρας, διπλωμάτες, δημοσιογράφους αλλά και πτυχιούχους μελετητές. Έπειτα από την επιτυχή ολοκλήρωση του σεμιναρίου, θα απονεμηθεί στους συμμετέχοντες Πιστοποιητικό Παρακολούθησης από το Κέντρο Δια Βίου Μάθησης του Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος και το Ινστιτούτο Ενέργειας Νοτιοανατολικής Ευρώπης (ΙΕΝΕ)
Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα και εγγραφές θα βρείτε εδώ