Ο Γιώργος Χαρβαλιάς, επισημαίνει, πως , οι Γερμανοί κάνουν πάντα αθόρυβα την δουλειά τους και εκμεταλλεύονται κάθε συγκυρία, ακόμη και αυτή την άστοχη και αχαρακτήριστη δήλωση του κυβερνητικού εκπροσώπου. Στο θέμα της διεκδίκησης , που είναι και υλικό αλλά και ηθικό, αυτός που φταίει είναι το δικό μας πολιτικό προσωπικό, που είναι πολύ κατώτερο των περιστάσεων και μάλιστα εμφανίζεται ως υποτελές. Από το 2019 υπάρχει διακομματική απόφαση της Βουλής, για την διεκδίκηση, όποιος όχι απλά δεν την εφαρμόζει , αλλά την περιγράφει σαν μια παρανυχίδα των σχέσεων με την Γερμανία, απλά προδίδει και δεν τιμά τον ρόλο του, ως εκπρόσωπος της βούλησης του ελληνικού λαού, μέσω του κοινοβουλίου.