μεγάλα υδροηλεκτρικά της ΔΕΗ, το 3,66% ή 68,3 GWh στα ορυχεία. Επίσης 15,9 GWh κατανάλωσαν οι σιδηρόδρομοι και 9,4 GWh οι μεγάλες μονάδες ΑΠΕ κατά την έναρξη της λειτουργίας τους.
Ειδικότερα, στη βιομηχανική κατανάλωση καταγράφηκε μείωση 5,4%. Μεγαλύτερη ήταν η πρώση της ζήτησης στα ορυχεία κυρίως της ΔΕΗ λόγω της μειωμένης λιγνιτικής παραγωγής και έφθασε στο -10,9%. Για τους σιδηροδρόμους η κατανάλωση ρεύματος μειώθηκε κατά 19,1%. Αξιοσημείωτο είναι ότι στον τομέα των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας, καταγράφηκε αύξηση κατά 35,9%, λόγω των νέων μονάδων που εντάχθηκαν στο σύστημα.
Σε ότι αφορά τα μερίδια αγοράς των προμηθευτών που δραστηριοποιούνται στην Υψηλή Τάση η ΔΕΗ συνεχίζει να εκπροσωπεί αριθμητικά το 61,81% των μεγάλων καταναλωτών ενώ όσον αφορά στην ενέργεια που καταναλώθηκε το ποσοστό της έφτασε το 78,35%.
Στο τέλος του τριμήνου η ΔΕΗ εκπροσωπούσε 213 καταναλωτές. Όσον αφορά στους ιδιώτες προμηθευτές ο Ήρωνας εκπροσωπούσε 45 μεγάλους καταναλωτές, η Μυτιληναίος 30, η Elpedison 23, η Volterra 20, η NRG 11 ενώ από έναν καταναλωτή η κάθε μια είχαν η Watt&Volt, η Eunice, Κόρινθος Power, και η «Ήρων Βοιωτίας».
Σχετικά με την ενέργεια που καταναλώθηκε η ΔΕΗ κατέχει το 78,35% της αγοράς, η Elpedison το 10,37%, η Μυτιληναίος το 8,28%, η Watt&Volt το 1,64% με τις άλλες εταιρείες να μην ξεπερνούν το 1%.
Στη Χαμηλή και Μέση Τάση ο κορυφαίος πάροχος της χώρας, η ΔΕΗ εξακολουθεί να εκπροσωπεί 5.602.553 μετρητές με το μερίδιο της να διαμορφώνεται στο 72,91%. Ωστόσο, σύμφωνα με τα στοιχεία του ΑΔΜΗΕ για τον Απρίλιο το μερίδιο της ΔΕΗ ως προς την ενέργεια που παρείχε στο σύνολο της αγοράς αυτό διαμορφώνεται στο 60,20%, και ακολουθούν η Μυτιληναίος με 7,37%, ο Ηρωνας με 7,14%, η Elpedison με 6,02%, η NRG με 4,85%, η Watt & Volt με 4,54%, η Φυσικό Αέριο με 2,85%, η ΖΕΝΙΘ με 2,10% και η VOLTERRA με 2,02%.