με τις σύγχρονες ανεμογεννήτριες στην Ελλάδα και εντασσόταν σε μια από τις ακόλουθες θεματικές κατηγορίες:
- Κατηγορία 1: η Ανεμογεννήτρια στο τοπίο - το τοπίο της Ανεμογεννήτριας
- Κατηγορία 2: Ανεμογεννήτριες, Ανάπτυξη και Απασχόληση στην Ελλάδα
- Κατηγορία 3: Ανεμογεννήτριες στον Ελληνικό χώρο από ψηλά (αεροφωτογράφιση)
Νικήτρια φωτογραφία του διαγωνισμού είναι η φωτογραφία του Θανάση Τζέλλου η οποία λήφθηκε στο αιολικό πάρκο του Παναχαϊκού στην Πάτρα, στην κατηγορία Ανεμογεννήτριες στον Ελληνικό χώρο από ψηλά (αεροφωτογράφιση).
![](https://www.energia.gr/media/inlinepics/3637.jpg)
Η επιλεγείσα φωτογραφία στην κατηγορία Ανεμογεννήτρια στο τοπίο - το τοπίο της Ανεμογεννήτριας, είναι η φωτογραφία του Μιχάλη Κωνσταντινίδη, η οποία λήφθηκε στο Σιδηρόκαστρο Σερρών.
![](https://www.energia.gr/media/inlinepics/56990.jpg)
Η επιλεγείσα φωτογραφία στην κατηγορία Ανεμογεννήτριες, Ανάπτυξη και Απασχόληση στην Ελλάδα, είναι από αιολικό πάρκο στο Άσκιο Κοζάνης και ανήκει στον Αποστόλη Παυλό.
![](https://www.energia.gr/media/inlinepics/3359.jpg)
Τιμητική διάκριση αποσπά ο πιο μικρός σε ηλικία φωτογράφος που έλαβε μέρος στο διαγωνισμό μας, ο Γιώργος Πολυχρονόπουλος με τη φωτογραφία του στην κατηγορία η Ανεμογεννήτρια στο τοπίο - το τοπίο της Ανεμογεννήτριας, η οποία λήφθηκε στην Βλαχοκερασιά Αρκαδίας. Ο Γιώργος Πολυχρονόπουλος, μαθητής τρίτης τάξης δημοτικού, «φύτεψε» τη μινιατούρα/παιχνίδι Ανεμογεννήτρια (μεσαία) και τη φωτογράφισε ώστε να φαίνεται ως μέρος του αιολικού πάρκου που βρίσκεται σε μεγάλη απόσταση πιο πίσω, στην οροσειρά.
![](https://www.energia.gr/media/inlinepics/3215.jpg)
Ευχαριστούμε πολύ την Κριτική Επιτροπή για την πολύτιμη βοήθειά της στην επιλογή των φωτογραφιών:
1. Γιάννης Τζώρτζης, Πρόεδρος Green Project, Μέλος Royal Photographic Society of Great Britain
2. Βασίλης Πιτούλης, Φωτογράφος
3. Θοδωρής Παναγούλης, Δημοσιογράφος
4. Έφη Καρρά, ΕΛΕΤΑΕΝ
Κατεβάστε τις νικήτριες φωτογραφίες εδώ