Σύμφωνα με το ΑΠΕ-ΜΠΕ, ο εργαζόμενος του ΑΔΜΗΕ από τη Φλώρινα νοσηλεύεται διασωληνωμένος, σε κρίσιμη κατάσταση, με εγκαύματα στο 55% του σώματός του, στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας Εγκαυμάτων του νοσοκομείου Παπανικολάου, στη Θεσσαλονίκη.
Ο άτυχος άντρας «χτυπήθηκε» χτες από ρεύμα υψηλής τάσης, όταν την ώρα που προσπαθούσε να κόψει δέντρα στη Φλώρινα, ένα κλαδί έπεσε σε καλώδιο υψηλής τάσης. Αρχικά μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο Φλώρινας και στη συνέχεια διακομίστηκε στο νοσοκομείο Παπανικολάου.
Όπως αναφέρει η ανακοίνωση του ΑΔΜΗΕ, ο εργαζόμενος συμμετείχε σε κλιμάκιο του Διαχειριστή, που εκτελούσε εργασίες κλαδεμάτων δέντρων πλησίον της Γραμμής Μεταφοράς 400 kV Φλώρινας-Μπίτολα. Κατά την εκτέλεση των εργασιών ένα από τα δέντρα έπεσε κοντά στη Γραμμή Μεταφοράς, με αποτέλεσμα ο εργαζόμενος να υποστεί ηλεκτροπληξία. Δέχθηκε τις πρώτες βοήθειες από συναδέλφους του στο πεδίο, διακομίστηκε, άμεσα, στο Γενικό Νοσοκομείο Φλώρινας και λόγω της σοβαρότητας της κατάστασής του μεταφέρθηκε, στη συνέχεια, στο νοσοκομείο «Γεώργιος Παπανικολάου» στη Θεσσαλονίκη, όπου νοσηλεύεται.
Οι υπηρεσίες του ΑΔΜΗΕ προχώρησαν, άμεσα, σε αναγγελία του ατυχήματος στις αρμόδιες Αρχές, σύμφωνα με το νόμο.
Ο ΑΔΜΗΕ αναφέρει, τέλος, ότι συμπαραστέκεται από την πρώτη στιγμή στην οικογένεια του τραυματία και πράττει όλα όσα απαιτούνται για να επιστρέψει, γρήγορα, υγιής στους δικούς του ανθρώπους.