Το έργο χρηματοδοτείται από πιστώσεις του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων και συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης κατά 80% μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Υποδομές Μεταφορών, Περιβάλλον και Αειφόρος Ανάπτυξη) (Υ.ΜΕ.ΠΕΡ.Α.Α.) 2014-2020».
Οι εργασίες αφορούν στην ενεργειακή αναβάθμιση και τον εκσυγχρονισμό των κτιριακών υποδομών της Στρατιωτικής Σχολής Αξιωματικών Σωμάτων (ΣΣΑΣ), πιο συγκεκριμένα τα κτίρια του Διοικητηρίου, του Λόχου Διοικήσεως και του 3ου & 4ου Λόχου. Οι εργασίες περιλαμβάνουν την πλήρη αποπεράτωση των οικοδομικών και ηλεκτρομηχανολογικών εργασιών, σύμφωνα με τη χετική προκήρυξη.