Οι δύο ομιλητές αναφέρθηκαν στην προσπάθεια να μεταμορφωθεί το αστικό περιβάλλον και την ιδιαίτερη σημασία να συμμετέχουν όλοι οι ενδιαφερόμενοι σε αυτή τη διαδικασία, αλλά και στην αντίληψη των πόλεων ως οικοσυστημάτων, όπου τα προβλήματα σε ένα τομέα έχουν αντίκτυπο σε άλλες λειτουργίες της πόλης.
Συγκεκριμένα, ο κ. Παπαγεωργίου αναφέρθηκε σε μια μελέτη που απέδωσε τιμή στο κάθε δέντρο και έδειξε ότι κάθε λίρα επένδυσης σε πράσινο ανταποδίδει 27 λίρες απόδοση σε οικολογικές και άλλες υπηρεσίες.
Επεσήμανε την ανάγκη για περισσότερες ευκαιρίες χρηματοδότησης, αλλά και το γεγονός ότι πολλά από τα προβλήματα στις πόλεις είναι σχετικά εύκολο να διορθωθούν εάν υπάρχει η βούληση.
Ο Hedjazi, από την πλευρά του, έδωσε έμφαση στην ανάγκη να αναθεωρηθούν πρότυπα και πολιτικές αστικής αναπτυξης που διαμορφώθηκαν το προηγούμενο αιώνα και είναι πλέον παρωχημένες. ΑΠΕ ΜΠΕ