με την κρατική Εταιρεία Υδρογονανθράκων της Κύπρου, από το 2013 έως και τον Μάρτιο του 2019, προτού αναλάβει Αντιπρόεδρος στην Energean στην Ελλάδα.
Τελευταία δημόσια εμφάνισή του ως Διευθυνής της εταιρείας για την Ελλάδα ήταν την προηγούμενη Παρασκευή, 2 Μαρτίου, στο 5ο POWER & GAS FORUM που διοργάνωσε το energypress.gr.
Ο κ. Νικολάου προσπάθησε τα τελευταία χρόνια να πείσει την πολιτική ηγεσία της χώρας για την ανάγκη να προωθηθεί η έρευνα υδρογονανθράκων και έχει υποστηρίξει ότι όλα τα προβλήματα στην ΑΟΖ προκύπτουν λόγω, ακριβώς, της ύπαρξης φυσικού αερίου και πετρελαίου στην περιοχή μας.