Σαβ, 16 Μαΐου 2015 - 11:58
Συνέβη στις αρχές του 20ού αιώνα. Τα ηλεκτροκίνητα αυτοκίνητα ήταν ήσυχα, καθαρά και με μειωμένες ανάγκες συντήρησης, αλλά είχαν μικρή αυτονομία και αργή αναφόρτιση. Τα θερμικά (με μηχανές εσωτερικής καύσης) ήταν φασαριόζικα, βρώμικα και μπελαλίδικα (ειδικά στην εκκίνηση με τη διαβόητη μανιβέλα). Η ζυγαριά έγερνε προς τα πρώτα. Οταν -σχεδόν ταυτόχρονα- στο προσκήνιο εμφανίστηκαν δύο σπουδαίες επινοήσεις: ο σιγαστήρας εξάτμισης και η μίζα…