Οι βούλγαροι πολίτες και οι επιχειρήσεις θα ωφελούνται επί δεκαετίες από τις διανομές ενέργειας, σε ανταγωνιστικές τιμές. Το 2019 ολοκληρώθηκε το πρώτο στάδιο από την διεύρυνση των υποδομών που θα μεταφέρουν φυσικό αέριο από τα βουλγαρο-τουρκικά προς τα βουλγαρο-σερβικά σύνορα.
Ταυτόχρονα ξεκίνησε η κατασκευή του διασυνδετικού αγωγού Ελλάδα-Βουλγαρία και το χρηματιστήριο εμπορίου φυσικού αερίου. Το 6ο μπλοκ του Πυρηνικού Σταθμού «Κοζλοντούι» ανακαινίστηκε ενώ για τον δεύτερο πυρηνικό σταθμό, τον Μπέλενε, επιλέγεται στρατηγικός επενδυτής. Ετοιμάσαμε και Ενταγμένο Εθνικό Σχέδιο «Ενέργεια και κλίμα», κατέληξε η κα. Πετκόβα.