- Άρθρα-Αναλύσεις
- Σχόλιο
Tout va Bien
Παρά την πρόσφατη αύξηση των τιμολογίων της ΔΕΗ, την παρατηρούμενη κάμψη στους ρυθμούς ανάπτυξης της οικονομίας και γενικότερα την αβεβαιότητα που χαρακτηρίζει την οικονομική ζωή της χώρας, η υψηλή ζήτηση ηλεκτρικής ενέργειας στους επερχόμενους καλοκαιρινούς μήνες θεωρείται δεδομένη. Οι αρμόδιοι γνωρίζουν ότι για μία ακόμη φορά το ηλεκτρικό σύστημα της χώρας θα δοκιμαστεί σκληρά και ψάχνουν τώρα να βρουν έτοιμες λύσεις είτε μέσω εισαγωγών ηλεκτρισμού, είτε μέσω της ενοικίασης με διαδικασίες εξπρές ηλεκτροπαραγωγικών μονάδων αιχμής είτε ακόμη με νομικά τερτίπια, που θα επιτρέψουν την αλλαγή όρων λειτουργίας και την ένταξη στο σύστημα της ανενεργής μέχρι σήμερα μονάδας συμπαραγωγής της Endesa Hellas που αρχικά είχε σχεδιαστεί για να εξυπηρετεί τις ανάγκες της Αλουμινίου Ελλάδος.