Πρόκειται για μια διοργάνωση του Ομίλου Economist με θέμα τις προοπτικές των οικονομικών σχέσεων, όσον αφορά το εμπόριο και τις επενδύσεις, Ηνωμένου Βασιλείου - Ελλάδας - Κύπρου, υπό τον τίτλο UK-Greece-Cyprus: Taking Trade and Investment to the next level.
Μιλώντας στην ενότητα με τίτλο Innovative Markets-Innovative business και θέμα τις καινοτόμες ιδέες και επιχειρήσεις, ο υφυπουργός Εξωτερικών υπογράμμισε τη συμβολική, μεταξύ άλλων, αξία του εγχειρήματος της Αστυπάλαιας, καθώς αντανακλά τη νέα εικόνα της Ελλάδας, της ανάπτυξης, της προόδου και της καινοτομίας.