Την παράδοση του εξοπλισμού στον Δήμαρχο Ελληνικού – Αργυρούπολης Γ. Κωνσταντάτο πραγματοποίησε ο Περιφερειάρχης Αττικής Γ. Πατούλης συνοδευόμενος από τον Αντιπεριφερειάρχη Πολιτικής Προστασίας, Περιβάλλοντος και Πρόεδρο του Ειδικού Διαβαθμιδικού Συνδέσμου Νομού Αττικής (ΕΔΣΝΑ) Β. Κόκκαλη και την Αντιπεριφερειάρχη Νοτίου Τομέα Αθηνών κα Δημ. Νάνου. Στη διαδικασία παράδοσης – παραλαβής παραβρέθηκαν επίσης ο Αντιδήμαρχος Περιβάλλοντος και Πολιτικής Προστασίας κ. Β. Κρητικός και η εντεταλμένη σύμβουλος οικολογίας και κλιματικής αλλαγής κα Ελίνα Αλεξίου.