το οποίο είναι κατασκευασμένο από αλουμίνιο, γεγονός που το καθιστά ιδιαίτερα ελαφρύ. Το αμαξίδιο διαθέτει ειδικό μηχανισμό που καλύπτει τα ιατρικά αναλώσιμα ώστε να μην επιβαρύνεται επιπλέον η ψυχολογία των μικρών ασθενών που θα το χρησιμοποιούν.
Η δωρεά έγινε με τη συμβολή της εταιρίας «Παμμεταλική Χαρδαλής», ενώ στην πρωτοβουλία αλληλεγγύης συνεισέφερε και η εφηβική ομάδα μπάσκετ της Διεθνούς Ένωσης Αστυνομικών, συγκεντρώνοντας καπάκια.