ότι πρέπει να περιορίσουν τα ταξίδια με αεροπλάνο για λόγους προστασίας του περιβάλλοντος επειδή τα αεροπλάνα θεωρούνται τα μεταφορικά μέσα που ρυπαίνουν περισσότερο από όλα τα άλλα την ατμόσφαιρα.
Σας ακούγεται υπερβολικό το επιχείρημα, το γνωρίζω. Θα πρέπει να έχουμε όμως υπόψη ότι οι Νορβηγοί και γενικά οι Σκανδιναβοί είναι πολύ ευαίσθητοι με τα ζητήματα του περιβάλλοντος και έτσι μπορεί να εξηγηθεί πιθανώς ότι προτιμούν πλέον να μείνουν στο σπιτάκι τους παρά να μετακινούνται αεροπορικώς και να το έχουν βάρος στη συνείδησή τους ότι συμβάλλουν στην καταστροφή του πλανήτη.
Διαβάστε όλο το άρθρο στη στήλη Σχόλιο εδώ