στη συμβολή της Λεωφόρου Κηφισού με τη Δυρραχίου, στη Γέφυρα που βρίσκεται στη συμβολή Κωνσταντινουπόλεως με τη Λεωφόρο Αθηνών και στη Γέφυρα Σχιστού-Σκαραμαγκά.
Οι συγκεκριμένες παρεμβάσεις κρίθηκαν αναγκαίες καθώς σύμφωνα με σχετικές αναφορές της τροχαίας και της ασφάλειας έχουν κατ΄ επανάληψη παρατηρηθεί παραβατικές συμπεριφορές, συσσώρευση απορριμμάτων, αλλά και κατάληψη του χώρου κάτω από το φορείς των Γεφυρών.
Τα συνεργεία της Περιφέρειας Αττικής με συντονισμένη προσπάθεια καθάρισαν πλήρως τους χώρους κάτω από τη Γέφυρες, απομάκρυναν τις αφίσες, όπου υπήρχαν και έβαψαν τις κολώνες. Παράλληλα, φωτίστηκαν επαρκώς με φωτιστικά συστήματα led, τα οποία εξασφαλίζουν λιγότερη κατανάλωση ενέργειας.
Τα έργα σχεδιάστηκαν και υλοποιήθηκαν από τη Διεύθυνση Διαχείρισης Μητροπολιτικών Υποδομών της Περιφέρειας Αττικής, με στόχο τον εξωραϊσμό των δημόσιων χώρων που σχηματίζονται κάτω από το τεχνικό τμήμα των γεφυρών και τη διατήρηση τους σε καλή κατάσταση. O νέος φωτισμός των γεφυρών λειτουργεί αποτρεπτικά και απέναντι σε παραβατικές συμπεριφορές που έχουν διαπιστωθεί στα συγκεκριμένα σημεία.
Ο Περιφερειάρχης Αττικής Γ. Πατούλης, επισήμανε σχετικά:
« Αξιοποιώντας τις δυνατότητες της σύγχρονης τεχνολογίας, πετυχαίνουμε τόσο τη βελτίωση της οδικής ασφάλειας, όσο και την αναβάθμιση της αισθητικής των υποδομών μας. Με τον νέο φωτισμό των γεφυρών, δημιουργούμε συνθήκες ασφάλειας για τους χρήστες, αποκομίζουμε ενεργειακό όφελος και παράλληλα αποτρέπουμε παραβατικές συμπεριφορές σε δημόσιους χώρους που παρουσιάζουν εικόνα εγκατάλειψης. Θέλω να ευχαριστήσω όλες τις αρμόδιες υπηρεσίες της Περιφέρειας για την εξαιρετική δουλειά που έκαναν, με εξαιρετικά αποτελέσματα».