ετέρου οίκου πιστοληπτικής αξιοπιστίας «Φιτς» που θα καταστήσει τα Ελληνικά ομόλογα άξια για τοποθετήσεις κεφαλαίων από τα μεγάλα συνταξιοδοτικά ταμεία της Δύσεως.
Έως εδώ όλα καλά, αλλά τι γίνεται μετά; Θα φθηναίνει το χρήμα; Όχι αναγκαίως, αν κι η απόδοση των 10ετών ομολόγων είναι λιγότερο ακριβή μόλις της Ιταλίας κατά 0,58%, στο 4,38%. Ο δανεισμός των επιχειρήσεων θα παραμείνει για στεγαστικά δάνεια απαγορευτικός, παρά τον υψηλό ανεπίσημο πληθωρισμό. Η διαθεσιμότητα κεφαλαίων από τις Τράπεζες (που εξακολουθούν να δυσλειτουργούν) θα είναι περιορισμένη για μακροπρόθεσμα δάνεια. Τέλος, ο καταναλωτής δεν θα αισθανθεί πιστωτική ανακούφιση από την αναβάθμιση της αξιοπιστίας του Ελληνικού χρέους που παραμένει το υψηλότερο στην Ευρωζώνη στο 145% του ΑΕΠ το προσεχές έτος. Εφ’ όσον το Ελληνικό ΑΕΠ αυξηθή κατά 2,5% σε σταθερές τιμές, το επόμενο έτος, ελαυνόμενο από τον Τουρισμό, πλην απροόπτου. Αλλ’ ο πληθωρισμός κι η ανεργία θα εξακολουθήσουν αμείωτοι που θα πλήττει τα μέσα κα χαμηλά εισοδήματα , μ’ αποτέλεσμα την επιδείνωση του Δημογραφικού προβλήματος της χώρας, που απειλεί την επιβίωση του Ελληνισμού.
Η προοπτική της οικονομίας είναι θετική βραχυπροθέσμως καθώς όπως είπε κι ο αλήστου μνήμης Ρομπέϋ «η Ελλάς είναι για πρώτη φορά φιλοευρωπαϊκή». Το ζήτημα για τον πρώην κομισάριο, εν τούτοις, θα ήταν πότε η Ευρώπη θα γίνει φιλελληνική κι όχι Τουρκόφιλος, παρά τις παρασπονδίες του Ερντογάν.