του ηλεκτρικού αεροταξί πέμπτης γενιάς, το αεροσκάφος και η ομάδα αναπτύχθηκαν για να σχηματίσουν τη Wisk με επένδυση της Boeing.
Ο γίγαντας της αεροδιαστημικής διοχέτευσε αρκετούς γύρους χρηματοδότησης στην startup και νωρίτερα φέτος, η Wisk έγινε θυγατρική πλήρως ιδιοκτησία της Boeing.
Αν και η εταιρεία λειτουργεί χωριστά, η Wisk έχει πρόσβαση στο τεράστιο δίκτυο ανάπτυξης, δοκιμών και άλλων τομέων εξειδίκευσης της Boeing.
Τον Οκτώβριο, η Wisk έγινε η πρώτη ηλεκτρική εταιρεία κάθετης απογείωσης και προσγείωσης (eVTOL) αεροταξί που πραγματοποίησε δοκιμαστικές πτήσεις στην ευρύτερη περιοχή του Λος Άντζελες.
Κατά τη διάρκεια του Φεστιβάλ Πτήσης του Λονγκ Μπιτς, η Wisk επέκτεινε τα επιτεύγματά της, πραγματοποιώντας την πρώτη δημόσια επίδειξη πτήσης με ηλεκτρικό αεροταξί. Η επίδειξη (χρησιμοποιώντας το eVTOL 5ης γενιάς της Wisk) έκανε προεπισκόπηση του μέλλοντος της αυτόνομης επιβατικής πτήσης.