όπου αναπτύσσει mega φωτοβολταϊκό πάρκο και άλλες μονάδες ο Όμιλος Τσάκου, σε συνεργασία με την «Ilos New Energy Greece», του γερμανικού γκρουπ Altus AG.
Η αίτηση για ένταξη σε Στρατηγικές Επενδύσεις – Ταχείας Αδειοδότησης
Ειδικότερα, η νομική οντότητα με την επωνυμία «ΚΟΙΝΟΠΡΑΞΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΥΠΕΡΙΩΝΑΣ Α.Ε. – ILOS NEW ENERGY GREECE MΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ I.K.E.» και το διακριτικό τίτλο ΚΟΙΝΟΠΡΑΞΙΑ «ΦΑΕΤΗΟΝ» κατέθεσε στην «Enterprise Greece A.E.» τον αριθ. πρωτ. 9506/16-11-2023 επενδυτικό φάκελο-αίτηση, σε επικαιροποίηση του υποβληθέντος, με αριθ. πρωτ. 9500/24-11-2021, επενδυτικού φακέλου. Ο επενδυτής αιτείται την ένταξη του εν λόγω έργου στις διατάξεις του ν. 4608/2019 περί Στρατηγικών Επενδύσεων, σε συνδυασμό με τις μεταβατικές διατάξεις του άρθρου 29 του ν. 4864/2021, όπως ισχύει, και ειδικότερα την υπαγωγή του στην κατηγορία Στρατηγικές Επενδύσεις της παρ. 4α, περίπτωση αα, και παρ. 4β του άρθρου 10 του ν. 4608/2019 και τη χορήγηση του κινήτρου της Ταχείας Αδειοδότησης του άρθρου 13 του ιδίου νόμου.
Οι εταιρίες που απαρτίζουν την Κοινοπραξία ανήκουν η μεν πρώτη, «ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΥΠΕΡΙΩΝΑΣ Α.Ε.», στον Όμιλο Τσάκου, η δε δεύτερη στον Γερμανικό Όμιλο «ILOS Projects GmbH». Το εν λόγω επενδυτικό σχέδιο τέθηκε σε διαβούλευση έως τις 23 Δεκεμβρίου 2023.
Η επένδυση και ο επικαιροποιημένος προϋπολογισμός των 490 εκατ. ευρώ
Όπως σημειώνεται, ο φορέας της επένδυσης έχει στόχο την παραγωγή 100% «πράσινης» ηλεκτρικής ενέργειας από Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας (Α.Π.Ε.) και προς τούτο σχεδιάζει να εγκαταστήσει:
• Δύο Φωτοβολταϊκούς Σταθμούς παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας, εγκατεστημένης ισχύος 251,904 MWp έκαστος, με τον κάθε ένα να διαθέτει Εσωτερική Μονάδα Αποθήκευσης Θερμικής Ενέργειας, ικανότητας 250 MWh, και
• Έναν Κοινό Υποσταθμό Υπέρ-Υψηλής Τάσης (400 kV/33 kV) για τη σύνδεση των σταθμών στο Σύστημα Μεταφοράς Ηλεκτρικής Ενέργειας.
Ο επικαιροποιημένος προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται σε 490.540.920 ευρώ. Η επένδυση σχεδιάζεται να εγκατασταθεί σε έκταση εμβαδού 6.724 στρεμμάτων περίπου στη Δημοτική Ενότητα Δομοκού (Κοινότητες Αχλαδέας, Μαντασιάς και Βουζίου) της Περιφερειακής Ενότητας Φθιώτιδας της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδος.
(από insider.gr)