Ειδικότερα, όπως επισήμανε η κα Σδούκου στον ΣΚΑΪ και την εκπομπή «Καλημέρα», με τον Γιώργο Αυτιά, «αντικειμενικά, το κίτρινο τιμολόγιο είναι το φθηνότερο γιατί στο τέλος του μήνα σε χρεώνει με αυτό ακριβώς που έχεις καταναλώσει. Μία επιχείρηση που καταναλώνει πολλές κιλοβατώρες και την ενδιαφέρει το κόστος ενέργειας, τη συμφέρει να είναι στο κίτρινο τιμολόγιο», ενώ για το πορτοκαλί τιμολόγιο τόνισε ότι «είναι το τιμολόγιο του μέλλοντος, εκεί θα πάμε κάποια στιγμή».
Ερωτηθείσα για το πως θα κυμανθούν οι τιμές το νέο έτος, η κα Σδούκου απάντησε ότι «διαφαίνεται ότι θα υπάρξει μία αποκλιμάκωση στις τιμές».
«Μας ενδιαφέρουν οι τιμές και όχι τα χρώματα. Μας ενδιαφέρει να πέσουν οι τιμές και να γίνουν ανταγωνιστικές», πρόσθεσε.