Στόχος είναι να συμβάλει στη βιωσιμότητα και την αειφορία της αλιείας, να προάγει τον ανασχεδιασμό και την απλούστευση των διαδικασιών, τη διαφάνεια και την αποτελεσματικότητα, με επί-κεντρο τον πολίτη και σε πλήρη συμμόρφωση με την εθνική και ευρωπαϊκή νομοθεσία καθώς και τις συστάσεις των Διεθνών Οργανισμών. Την έναρξη των εργασιών της ημερίδας θα κηρύξει ο υφυπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων Σταύρος Κελέτσης.
Να αναφέρουμε ότι το ΟΣΠΑ είναι το κύριο ψηφιακό εργαλείο διαχείρισης και παρακολούθησης των αλιευτικών δραστηριοτήτων και η επέκταση/αναβάθμισή του περιλαμβάνεται τόσο στη Βίβλο του Ψηφιακού Μετασχηματισμού 2020-2025 όσο και στην Ψηφιακή Στρατηγική του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων 2021-2025.
Κύριος του έργου «Επέκταση/Αναβάθμιση του ΟΣΠΑ» είναι το υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων και υλοποιείται με τη χρηματοδότηση του Ευρωπαϊκού Ταμείου Θάλασσας, Αλιείας και Υδατοκαλλιέργειας και αναθέτουσα αρχή την Κοινωνία της Πληροφορίας Μ.Α.Ε.